Co je tu nového?

11.9.2009 - stránky Anatomie Varhan přesunuty na samostatnou doménu www.anatomie-varhan.cz a placený hosting. Vzhledem ke změně platformy a dalším SW skutečnostem mohou být některé vnitřní vazby a odkazy webu nefunkční v některých prohlížečích (Microsoft Explorer¨funguje, Mozilla Firefox částečně). Na odstranění chyb pracuji, změna se dotkne i aktualizace stránek). Děkuji předem za všechny podněty.

24.6.2008 - varhany na Pražmě ve farnosti Morávka, připravuji varhany v Zábřehu na Moravě a další.

11.6.2008 - Konečně jsem se po velmi dlouhé době dostal k aktualizaci stránek. Zatím jen doplnění slovníku, přidání několika nástrojů a opravy starých chyb. Další bude následovat. Díky všem za podporu, dotazy i povzbuzení.

15.1.2007 - Přeji všem návštěvníkům mých stránek pokojný a dobrý rok 2007. Ať je lepší, než ten předchozí!

16.10.2006 - Varhany v Děčíně (děkuji panu Janu Záhorovi za poskytnuté fotografie a bohatý textový materiál).

Poznámka: Tyto varhany na mých stránkách dále nehledejte, 18.10. byla tato prezentace zrušena pro nesouhlas a výhrady zhotovitelské firmy (Organa) se zveřejněním informací z restaurátorské zprávy a fotografií tohoto nástroje bez náhrady. Některé fotografie (bohužel bez textu) naleznete na stránkách //varhany.zde.cz nebo http://con-brio.decin.cz/VARHANY/ (abych předešel dalším nedorozuměním a nepříjemnostem - nejsem autorem stránek v odkazu...).

9.10.2006 - Pokračuje aktualizace stránek Anatomie. Přidána kniha návštěv, časté dotazy okolo varhan.

6.4.2006 - Přidány další varhany v sekci nástroje - Dolný Kubín (děkuji varhaníkovi Martinovi Behulovi za fotografie a text).

23.11.2005 - přidány nové varhany v sekci nástroje - v Machově (děkuji Tomáši Weissarovi za text a fotografie) a v Brtnici. Na stavbě varhan v Brtnici jsem se podílel (výroba traktury, montáž, elektroinstalace...) a zabraly mi prakticky všechen volný čas. Proto je aktualizace stránek a práce na varhanní anatomii poněkud ve skluzu. Díky spolupráci s varhanáři a praxi u varhan jsem získal spoustu nových poznatků a fotografického materiálu, které do Anatomie zapracuji.

17.12.2004 - PF-2005 Děkuji všem návštěvníkům mých stránek za přízeň a do nového roku všem přeji mnoho úspěchů, pohody a štěstí.
Vzhledem k mé časové zaneprázdněnosti aktualizace stránek v posledních měsících poněkud vázla. Práce na Anatomii Varhan budou pokračovat, chybějící kapitoly (skříň, zvláštní konstrukce, zvuková stránka píšťal a slovník) mám rozpracované, chybí dodělat animace a učesat texty. Chystám se výsledek převést do tištěné podoby (skripta s přiloženým CD-ROMem), zatím hledám vydavatele a zjišťuji předběžný zájem.

12.12.2004 - fotografie z předání kostela v Hrabové a svěcení zvonů (reportáž ze svěcení kostela bude až po Novém roce).

8.9.2004 - Novinky z Hrabové, prezentace trojice varhan z Rychnova nad Kněžnou v sekci nástroje (děkuji JUDr. Fuksovi za zaslané fotografie a texty).

17.8.2004 - Kapitoly o píšťalách - základní, pomocné a smíšené hlasy, doplněna hesla do slovníku.

29.6.2004 - Rozsáhlejší kapitola o akustice v Anatomii - části o píšťalách, označování varhanních hlasů, doplněny nové obrázky do starších kapitol.

4.6.2004 - Elektrické spojky v kapitole o trakturách.

5.5.2004 - Nové fotografie z Hrabové. Aktualizovány a doplněny odkazy jak na stránce odkazů, tak i u not (děkuji Martinu Slavíkovi z Liberce za pomoc).

17.4.2004 - Nové fotografie z Hrabové.

29.3.2004 - Nové fotografie z Hrabové, doplněno tlakové tremolo.

17.3.2004 - Pomocná zařízení - Tremolo v Anatomii. Přidány další vazby slovníku a Anatomie.

12.3.2004 - Doplněna Skříňová vzdušnice (Unit) v kapitole o vzdušnicích a Multiplexní varhany v úsporných konstrukcích.

Počítadlo Vašich přístupů se přehouplo přes 3000, tento přístup přišel 24. února 2004 ve 12:24 z počítače pc225_4.opanet.cz, shodou okolností se jedná o PC z počítačové učebny Církevní střední varhanické školy v Opavě (www.volny.cz/csvs). Děkuji za Váš zájem!

3.3.2004 - Po delší době nová prezentace nástroje - varhany v jihomoravské obci Louka. Prezentace byla vytvořena na základě materiálů, poskytnutých stavitelem varhan, pokud máte zájem o podobnou spolupráci, ozvěte se mi...

2.2.2004 - Vítám všechny návštěvníky mých stránek v novém roce. Přibyly fotky z Hrabové a pár textů, v Anatomii pak celá část o vzdušnicích (10 kapitol), úvodní kapitola k trakturám a vzduchové hospodářství - měchy a ventilátor (4 kapitoly). Připravuji tremolo a Unitní varhany. V zajímavostech nové fotografie u janovických hodin.

18.12.2003 - přeji všem návštěvníkům mých stránek krásné Vánoce, pokoj a pohodu v roce příštím. Děkuji všem, kdo mi pomáhali a těším se na další spolupráci.

2.12.2003 - Nová prezentace varhan - v sekci nástroje - varhany Janáčkovy Konzervatoře v Ostravě.

24.11.2003 - Přidány další animace v anatomii, další hesla ve slovníku a vazby na anatomii. Nové fotografie z Kateřinské pouti v Hrabové.

14.11.2003 - Dokončena elektrická traktura, přidán hrací stůl, píšťaly (zatím úvod a odkazy, tato část bude rozsáhleji zpracována až nakonec anatomie, materiálů je mnoho (v angličtině) a obrázky je nutné překreslit, což si vyžádá mnoho času, kterého se mi teď nedostává...). Nová hesla ve varhanním slovníku, doplněny další vazby slovník - anatomie. V zajímavostech konečně Ostravsko (fotografie z Vítkovic a přehrady Šance v Beskydech). Nové fotografie z Hrabové.

28.10.2003 - V sekci diagnostika nový článek ze stejnojmenné konference v Plzni - Nečtinech. V anatomii elektrická traktura.

21.10.2003 - opět pár dalších stránek z anatomie - kombinovaná traktura, Barkerova páka.

11.10.2003 - Pokračování anatomie, přidána pneumatická tónová a rejstříková traktura, pomocná zařízení a spojky. Pár nových fotografií z Hrabové.

5.10.2003 - Přidána první část pneumatické traktury (nejrozsáhlejší a nejrozpracovanější část anatomie - zatím úvod a komponenty, další části zase příště...)

11.9.2003 - Zprovozněna první část Anatomie varhan ® - Mechanická traktura (komponenty, tónová, rejstříková, spojky).Následovat bude pneumatická traktura a spojky (v příštích týdnech). Doplněn slovník. Přidány další fotografie z Hrabové.

31.8.2003 - Přidány další fotografie z Hrabové, upraven vzhled stránek a vytvořeno nové navigační menu. Část "Anatomie varhan" je v něm zatím jen připravená!, funkční bude postupně v příštích měsících. Vytvořena nová sekce - noty se záznamy několika písní. Rozjeta první "beta" verze varhanního slovníku (zatím bez vazby na anatomii a jen s několika obrázky, bude dále rozvíjeno).

24.7.2003 - V Hrabové započala obnova kostela sv. Kateřiny. Část dovolené a večery zatím věnuji přípravě podkladů pro anatomii varhan. Předpokládám, že po prázdninách by mohla být k dispozici první část.

 

19.5.2003 - Zatím zdánlivě přibylo jen pár odkazů, ve skutečnosti připravuji tu nejobsáhlejší část mých stránek - pracovně nazvanou "Anatomie varhan". Ve spolupráci a s laskavým a výhradním svolením pana Zacharskieho z Polska, shodou okolností kolegy z oboru elektro (viz banner níže) připravuji podrobný popis principu a uspořádání varhan s desítkami ilustrací a animací jednotlivých součástí. Vzhledem k tomu, že mám doma čtrnáctidenní dceru, neslibuji přesný termín, budu se ale snažit rozjet "beta verzi" co nejdříve. Do té doby se podívejte na původní polský originál:

19.12.2002 - přeji všem návštěvníkům mých stránek krásné Vánoce a šťastný a úspěšný příští rok.

V prezentaci varhan se budu snažit i budoucnu a doufám, že se mi bude dařit provádět aktualizaci častěji. Příprava jedné prezentace je teď už zdlouhavější, snažím se získat o nástroji více informací a ne vždy se setkám s ochotou varhaníků či farářů. Takže nároky na čas i finance se zvyšují a tempo přidávání nových stránek se snižuje. Moc děkuji za Vaši pomoc a podporu, uvítal bych ale i další nabídky na spolupráci.

13.8.2002 - Tak je tu po delší době další aktualizace, byly přidány stránky s varhanami v plzeňské Velké synagoze a varhanami v Opavské Konkatedrále a Domě kultury. Během uplynulých měsíců se mi podařilo získat mnoho materiálů k dalším varhanám a také, díky Vašim ohlasům, i několik kontaktů na varhaníky, kteří by rádi prezentovali své nástroje. V rámci možností se je budu snažit co nejdříve zpracovat a přidat na tyto stránky. Takže se určitě zase někdy zastavte...

9.4.2002 - V sekci zajímavosti přidána stránka o požárem zničeném kostele svaté Kateřiny v Ostravě - Hrabové.

20.3.2002 - Přidány varhany v chrámu sv. Ducha v Opavě

26.2.2002 - Přidán popis opravy věžního hodinového stroje v Janovicích v sekci Zajímavosti.

22.2.2002 - Nové stránky varhan ostravské Janáčkovy filharmonie.

4.2.2002 - Po několika měsících nemoci jsem opět tady, snad se mi podaří informace na stránkách opět aktualizovat průběžně. Zatím děkuji za Váš velký zájem a Vaše ohlasy i nabídky spolupráce, všechny je brzy využiji.

 

Přeji Vám hezký den, pokud se Vám něco na mých stránkách líbilo, řekněte o nich svým přátelům, případně mi o tom napište. Stránky jsou stále doplňovány, zastavte se zde proto častěji. Děkuji.

 

MSN.ATLAS.cz         Seznam