Zajímavé varhanní odkazy.

  1. Střední umělecká škola varhanářská o.p.s. Krnov, - jediná škola u nás, ve které můžete získat vzdělání v oboru varhanářském.
  2. Cook, James H.: The Organ and How it Works, výborně provedená encyklopedie, která téměř učebnicovým způsobem podává informace o historii varhan, jejich principu (včetně mnoha pohyblivých ilustrací) - v angličtině. Doporučuji! Obdobný text v češtině s desítkami pohyblivých ilustací najdete i na mých stránkách v sekci "Anatomie Varhan" (je přidáván postupně od 07/2003!).Tady najdete tytéž stránky na alternativním serveru.
  3. Malá encyklopedie varhan, v češtině, historie, názvosloví, princip včetně pár fotografií.
  4. Disley, Alastair: Alastair Disley’s Pipe Organ Page, názorné vysvětlení funkce varhan (zjednodušeně) na zvukových ukázkách jednotlivých rejstříků (včetně např vlivu žaluzií apod.). V angličtině.
  5. Program "Varhanní nástroje" Josefa Žižky, varhaníka frýdecké Basiliky. Obsahuje množství informací o varhanách, včetně dispozic, freeware ke stažení.
  6. Ing. Petr Chaloupský: - ředitel kůru, skladatel duchovní hudby a varhaník v kostele sv. Jiljí v Praze - free notový archiv.
  7. Společnost pro duchovní hudbu. Portál duchovní hudby (PDH) - sdružení provozovatelů webových stránek, které jsou věnovány problematice duchovní hudby. Sdružuje aktivní zájemce o duchovní hudbu chrámovou i koncertní, zejména pak ty, kteří výsledky své činnosti na tomto poli chtějí nabídnout i jiným.
  8. Stranka Jeronýma Klimeše - "Jak si doma postavit kostelní varhany". Taky jste na možnost mít doma na cvičení varhany i s pedálem rezignovali z prostorových či finančních důvodů? Podívejte se na tuto stránku, možná své rozhodnutí přehodnotíte. Pokud máte v rodině či ve svém okolí známého stolaře a někoho, kdo alespoň umí držet v ruce páječku, či dokonce zvládnete tyto činnosti sami, můžete mít kompletní cvičné varhany (1 manuál + pedál) v ceně hluboko pod 10 tisíc! A to už stojí za zvážení.
  9. Jak si postavit kostelní varhany doma... Jiná varianta předchozích stránek od jiného autora. Kompletní návod ke stavbě, spousta námětů k vylepšení, odkazy, archiv nahrávek ve formátu MP3 (včetně písní z Kancionálu).
  10. Domácí varhany ještě do třetice... Myslím, že námětů už máte dost, takže začněte experimentovat a ozvěte se, Vašim námětům otevřu samostatnou stránečku!
  11. Varhaníci on-line. České stránky varhaníků - účastníků varhanních kurzů při Arcibiskupství pražském. Organologie, liturgika, spousta odkazů, noty atd. Psáno přehledně a velmi čtivou formou. Doporučuji! Slovenská obdoba těchto stránek je na adrese www.organisti.sk.
  12. Varhaníci.info - (NOVÉ) varhanický portál: články, fotografie, diskusní fórum a další informace pro chrámové i koncertní varníky, varhanáře, organology a další osoby spjaté s varhanami a varhanní hudbou. V češtině.
  13. Varhaníci brněnské diecéze - stránky pro komunikaci nejen mezi varhaníky...
  14. Zajímavá stránka o polských varhanách, popisy, obrázky, diskusní fóra, odborné organologické články. http://www.organy.art.pl V polštině.
  15. Plynové varhany - už jste někdy slyšeli o varhanách, v nichž je zdrojem zvuku plynový hořák?
  16. Varhanní encyklopedie - jak fungují varhany uvnitř. Vynikající!!! popis mechaniky (pneumatiky, elektroniky...) varhan se spoustou pohyblivých ilustrací. V polštině - doporučuji. Po dohodě s panem Zacharskim - autorem těchto stránek a s jeho laskavým svolením k využití jeho ilustrací a animací je tvořena česká, podstatně rozšířená a přepracovaná verze této varhanní učebnice - "Anatomie varhan", pokud jste netrpěliví - podívejte se zatím sem .
  17. Michael Kročil z Třebíče. Varhany, popis několika nástrojů, částečný popis některých pneumatických komponentů (spojky), opravy varhan.
  18. Jak si doma postavit skutečné píšťalové varhany. Téměř návodný popis stavby malého funkčního portativu fotografie, zvukové ukázky. V angličtině.
   Další portativy 1 a 2, malé přenosné varhánky pro ty, co si chtějí zahrát i na cestách. Fotografie, nahrávky...
  19. Domácí (a podomácku postavené) pětirejstříkové celodřevěné varhany. Velmi podrobný popis, fotografie, nákresy a výkresy, nahrávky, videa atd. Nechte se inspirovat a postavte si doma skutečné varhany!
  20. Počítačový simulátor píšťalových varhan Hauptwerk. Jeden z nejrozšířenějších programů, umožňující pomocí PC a Midi kláves (i více manuálů + pedál) simulovat hru na velké varhany. Shareware, anglicky. K tomuto programu existuje celá řada "sample setů" rejstříků mnoha známých a proslulých varhan (včetně českých).
  21. MP3 varhanní nahrávky. Archiv historických nahrávek www.orgel.com. Francouzské romantiky pak najdete zde.
  22. Ještě jeden archív MP3 nahrávek, tentokráte virtuálních barokních nástrojů (MIDI nahrávky se Sample-Sety reálných nástrojů). Desítky skladeb od Bacha po Zachowa s podrobnými popisy (skladby samotné i nástrojů).
  23. Stránky o Silbermannových varhanách v Dómu Panny Marie v Drážďanech zničených při spojeneckém bombardování v roce 1945 http://www.geocities.com/Vienna/1664/frauenkdresd/dresfram.htm. V angličtině (nebo němčině), výborně zpracováno. Poznámka - tyto stránky byly autorem zrušeny v okamžiku kdy bylo rozhodnuto, že Silbermannovy varhany nebudou při rekonstrukci chrámu obnoveny v původní podobě. Autor nesouhlasil se zveřejněním kopie (mirroru) na mém webu. Pokud se mi podaří dohodnout se s autorem původních stránek, pokusím se získat autorizaci pro použití části jeho materiálů a připravit českou stránku. Pro zajímavost alespoň základní informace k chrámu.
  24. Rešerše literatury o varhanách - Varhany v literatuře. V angličtině.
  25. Velmi rozsáhlý varhanní odkazník Internet Magazine on European Organ Art. Varhanní odkazy jsou zde tříděny podle zemí a dále podrobněji na obecné, popisy nástrojů, kostely, varhanáře, varhaníky, školství, nahrávky, osobní stránky... Úvod je v angličtině, popisy jednotlivých linků v národních jazycích.
  26. Dom Bedos L' A R T D U FACTEUR D' ORGUES, základní varhanářská "bible". Rozsáhlý materiál o historii, principech a stavbě varhan, obsahující množství originálních nákresů včetně popisu např. základních fyzikálních a technických principů, používaných ve varhanářství (vydání z let 1766-1778). Francouzsky.
  27. Varhany v Brně na Křenové (popis, fotografie). Varhany v chrámu Povýšení sv. Kříže v Děčíně.
  28. Databáze varhan a varhanářů v České republice. Rozsáhlý projekt, zahrnující přes sedm stovek nástrojů, stejný počet varhanářů a varhanářských dílen, na dvě stovky dispozic. Kompletně v češtině.
  29. Velmi inspirativní video z YouTube. Prohlédněte si určitě i připojené odkazy na další videa, stojí to za to!
  30. Osobní stránka varhaníka Petra Vymazala. Dispozice varhan, fotogalerie a zajímavosti o královském nástroji, dokumentace stavu varhan na Slovensku a další.

  Odkazy na varhanáře, varhanářské dílny, výrobce součástí atd. (tedy odkazy potenciálně komerčního charakteru... (NOVÉ) )

  1. Rieger-Kloss - Výrobce varhan z Krnova. Základní informace o firmě, seznam Opusů od roku 1973 (od stého výročí založení firmy), nabídky...
  2. Aug. Laukhuff GmbH & Co - největší evropský dodavatel varhanních součástí, materiálů, nářadí s více jak 180 letou tradicí. Stránky v němčině a angličtině.
  3. Otto Heuss - výrobce součástí elektrických a mechanických traktur. Stránky v němčině a angličtině.
  4. Peterson Electro-Musical Products, Inc. - výrobce elektronických součástí pro píšťalové varhany. Anglicky. Komponenty těchto čtyř výrobců (Rieger, Laukhuff, Heuss a Peterson) naleznete ve většině nástrojů u nás.
  5. ORGAN SERVICE Roháč - Juráň - varhanářská firma, zabývající se restaurováním a přestavbou píšťalových varhan, výrobce zvukových modulů a varhanářské elektroniky (programovatelné a počítačové kombinace, komunikační moduly, elektronické hrací stoly...). Bohatá fotodokumentace (např. varhany v Bazilice na sv. Hostýně).
  6. Robert Ponča - Varhany. Varhanářská firma, zabývající se výrobou a restaurováním (rekonstrukcí a rozšiřováním) píšťalových varhan.
  7. Varhany Stavinoha - varhanářská firma z Valašské Bystřice. Informace o firmě, podrobný popis Opusů, zvukové a filmové záznamy varhan, spousta obrázků...
  8. KÖNYVES ÉS FIA KFT - Maďarský výrobce varhanních ventilátorů velmi dobré kvality v přijatelných cenách.
  9. BRT - Elektronika - Nabídka elektronické traktury pro malé a střední varhany, nové nástroje i rekonstrukce.

  Koncerty, festivaly, soutěže. (tedy odkazy krátkodobé, častěji aktualizované... (NOVÉ) )

  1. Svatojakubské Audite Organum a výstava "Pocta Milanu Šlechtovi"...
  2. Soutěž pro varhaníky na stránkáchVarhaníků brněnské diecéze:

   


   

  Poznámka: odkazy jsou pravidelně ověřovány, přesto nelze zaručit, že budou všechny funkční. Pokud narazíte na nefungující odkaz, informujte mne, prosím. Pokud sami najdete odkaz, který by zde určitě neměl chybět, učiňte také tak...

  Další (specializované) odkazy najdete přímo v příslušných kapitolách mých stránek (u not noty, v anatomii na varhanáře atd.).

  poslední aktualizace 8.10.2007

   

   

 

MSN.ATLAS.cz            Seznam