Noty, partitury...

Každý varhaník se už jistě setkal s mnoha písněmi, které nejsou obsaženy v "Jednotném Kancionálu" a přesto se běžně zpívají. Podle místních zvyklostí se jedná o několik málo písní, ale někdy taky o docela slušně rozsáhlou sbírku. Nejsou to všechno "hudební či umělecké skvosty" (vždyť i v Kancionálu je mnoho kýčovitých písní...), přesto se jedná o cenný odkaz předchozích generací.

V některých farnostech jsou tyto písně běžně zpívány jako mešní, udržely si tedy své místo v příslušné pasáži liturgie po mnoho let. V jiných mohou zaznít jen na závěr a i to jen vzácně. Souvisí to s přístupem dnešní církve, která se na vše, co není schváleno ČBK dívá jako na ilegální (tento výraz skutečně použil jeden vysoce postavený hodnostář, když slyšel zpěv starší písně...). Tyto písně byly součástí starých sbírek, Božích cest a Kancionálů a při liturgii se používaly běžně, nechápu tedy, proč některým ortodoxním hodnostářům vadí (a nevadí jim "odrhovačky" ze schválených Hosan...).

Všechny písně jsou ve formátu *.pdf pro tisk, optimalizovány na stránku A4 na výšku. K prvním třem je navíc přidán na ukázku i příslušný doplněk ke Kancionálu (po vytištění, přestřižení na polovinu a přeložení lze doplněk vložit do knížky). Všechny písně jsou upraveny a harmonizovány v jednodušším duchu tak, aby byly dobře hratelné i bez pedálu (i když s pedálem se hrají lépe). Pro lepší představu o melodii písně je ještě u každé z nich přiložen soubor *.mid s MIDI záznamem, nahrávka písně na skutečných varhanách bude přidána později, podle Vašeho zájmu.

Číslování písní (0xx) odpovídá sbírce písní jedné beskydské farnosti, můžete si jej dle své potřeby upravit či odstranit.

Sbohem má radosti

Píseň vhodná na závěr (M5), oblíbená a snadno zpívatelná (jednoduchá melodie i text, i proto je jí někdy vytýkána kýčovitost). Píseň je možné hrát s crescendem, v každé sloce přidávat po restříku a závěrečný verš zahrát v plénu (třeba s opakováním motivu a jeho rozvinutí v posludium).

pdf pro tisk Píseň 004 ke stažení ve formátu *.pdf, tónina Es-Dur
pdf pro tisk Píseň 004 ke stažení ve formátu *.pdf, tónina D-Dur
Nahrávka MIDI MIDI náhled písně 004
Nahrávka na varhanách Nahrávka písně na janovických varhanách (první sloka Salicionál až poslední pléno)
formát MP3 (1,9MB)

Pojď k Spasiteli

Píseň mešní (M1-5), možno zařadit i k přijímání (M4). Velmi krásná píseň, oblíbená i v sousedním Polsku (odkud pochází). Harmonizace dle Kmenta (obsahuje poněkud obtížněji hratelné pasáže s nonou či decimou v pravé ruce, lze si však vypomoci levou rukou a pedálem nebo spodní notu intervalu vynechat). Nenechte se zmást rychlostí v MIDI ukázce, píseň je vhodné hrát spíše ve volnějším tempu.

pdf pro tisk Píseň 041 ke stažení ve formátu *.pdf, tónina B-Dur
Nahrávka MIDI MIDI náhled písně 41

Nastokrát buď pozdravena

Píseň vhodná na závěr (M5) nebo před mší. Existuje v mnoha místních textových mutacích (tady je frýdecká verze), její nápěv se objevuje i v lidových písních. Ve Frýdku a okolí se zpívala i jako poutní a při procesích, pro její délku je ji možno použít i k "vyplnění" času při čekání na opozdilého kněze...

pdf pro tisk Píseň 061 ke stažení ve formátu *.pdf, tónina F-Dur
Nahrávka MIDI MIDI náhled písně 061

Improvizovaná toccata na motivy písně "Co již dávní proroci" (kancionál 122). Autor Petr Strakoš

Skladba inspirovaná motivy adventní písně z roku 1505 s melodií Šteyerova kancionálu z roku 1683, toccatový základ je nápadem prof. Aleše Rybky z Klimkovic, melodický základ Petr Strakoš. Hlavní motiv je hrán v pedálu. Zde je notový záznam jedné z variant improvizace v F-Dur:

pdf pro tisk ke stažení v pdf, tónina F- Dur, scan rukopisu
pdf pro tisk nahrávka na největších varhanách Ostravsko-Opavské diecéze (5500 píšťal) u sv. Vojtěcha v Opavě, 75 rejstříků
pdf pro tisk Nahrávka z Dubicka, 15 rejstříků....

 Kancionálek...

Taky používáte pro nové či méně často zpívané písně různé nacyklostylované, na stroji přes kopírák propsané či na Xeroxu namnožené papírky? Rozdáváte je do lavic, zase sbíráte, pořád se Vám ztrácejí, krčí, špiní a všude překážejí, záhadně se promíchávají s ostatními atd...? Použili jsme jiné řešení - inspirovali jsme se sazbou a uspořádáním Jednotného Kancionálu a připravili pro něj doplňky. V dnešní době počítačů to nebyl zas až tak velký problém, výsledné dvojlisty si každý může založit do knížky a mít tak stále při sobě. A Vám odpadne jedna starost (stačí jen někde na stolku hlídat hromádky s doplňky ke Kancionálu a občas je doplnit o nové kopie.

Pro Vaši inspiraci přikládám ukázku takového doplňku ve formátu *.pdf pro tisk a ve formátu *.doc z MS-Wordu2000 k úpravám. Po vytištění na stránku formátu A4 na výšku (oboustranně), rozstřižení a přeložení napůl získáte dvojlist formátu A6, který se právě vejde do běžných Kancionálů. Doporučuji ke každé kopii přiložit běžnou kancelářskou sponku, pak se doplněk z knížky jen tak nevytrousí...

pdf pro tisk Doplněk ke Kancionálu I - verze pro tisk
Word dokument Doplněk ke Kancionálu I - verze Word2000 pro další úpravy
(pro úpravy ve Wordu je třeba mít nainstalován font capella3.ttf, získat jej můžete např. nainstalováním demoverze notačního programu Capella (ke stažení např. zde:).

Další notové archivy najdete na těchto adresách:

  1. Společnost pro duchovní hudbu (Petr Chaloupský) - varhanní noty tříděné dle liturgického období, předehry a dohry k písním z kancionálu.
  2. Free manuscript paper Archiv not v pdf či gif tvaru s náhledy (MP3 a MID), obsahuje i "čistý" notový papír pro různé nástroje a způsoby zápisu (uspořádání osnov apod.).
  3. Library of Congress sheet music dowloads (nechejte vyhledat "organ" v search boxu).
  4. 17th and 18th-century music downloads Hudba období 17. a 18. století, rozepsané partitury nejen pro varhany.
  5. Free notový archiv varhanních skladeb (stránky v italštině, noty jsou pod prvním odkazem v levém menu...).
  6. Noty a další varhanické pomůcky ke stažení na stránkách účastníků varhanického kurzu při Arcibiskupství pražském.
  7. Rozsáhlé archivy naskenovaných partitur v pdf formátu (předlohy pro tisk spíše v průměrné až horší kvalitě). Z těchto stránek pak výběr varhanních skladeb:

 

 

o noty projevilo zájem zatím z Vás, díky...


© Ing. Petr BERNAT

Tato stránka je součástí mých stránek o varhanách (popisy nástrojů, Anatomie varhan, varhanní slovník, zajímavosti atd...