Úvod

Janovické varhany jsou výrobkem firmy K. Neusser z Nového Jičína a pocházejí z devadesátých let minulého století (přesný rok původu se nám nepodařilo zjistit, nejpravděpodobnější se jeví rok 1890, tj. rok před vysvěcením kostela, na tento letopočet jsou datovány i noviny, které jsme nalezli v měchu). Jedná se o nástroj s celodřevěnou mechanickou trakturou, vzdušnice má rejstříkové kancely a kuželkové tónové ventily. Hrací stůl je jednomanuálový, je vzdálen od skříně nástroje a otočen klávesnicí k nástroji, převody jsou vedeny pomocí úhelníků a abstraktů pod podlážkou lavice varhaníka. Manuál má 54 kláves (4 1/2 oktávy, rozsah C-f3). Pedálová klávesnice má 24 pedálů (2 plné oktávy C-h). Hlavní stroj má 9 znějících rejstříků a jednu oktávovou spojku, pedálový stroj 3 rejstříky a oktávovou spojku. Rejstříky jsou zapínány pomocí táhel nad klávesnicí. Dále jsou v hracím stole tři pedálové spínače pevných kombinací – kolektivů rejstříků – Mezzoforte, Forte a Pleno. Hlavní stroj má 648 píšťal, pedálový stroj 72 píšťal (celý nástroj 720 píšťal). Přívod vzduchu k píšťalám ovládá ve vzdušnici 558 tónových a 24 rejstříkových ventilů. Všechny rejstříky jsou retní, nástroj neobsahuje jazykové hlasy. Provedení principálových hlasů, smyků i fléten je většinou kombinované, část rejstříku je vystavěna z kovových píšťal, část (většinou velké píšťaly nejnižší oktávy) je provedena ve dřevě. Prospektové píšťaly jsou cínové a patří rejstříkům Principal a Octav, v zadní části nástroje je pedálový stroj. Pozoruhodný je rozdíl ve velikostech píšťal, největší dřevěná píšťala má délku 5,5m, šířku 30x30cm a váží přes 40kg, nejmenší dřevěná píšťala má délku 15cm a šířku 2x3cm. Největší kovová píšťala má pak délku 2,5m a průměr 15cm, nejmenší je dlouhá 15cm (z toho vlastní “pískající” část jen 2cm) a průměr 5mm.

Ve skříni nástroje je dále zásobníkový měch, pod kterým je klínový čerpací měch pro manuální plnění. K měchu je přiveden vzduchovodem ze zadní strany vzduch čerpaný elektrickým ventilátorem, který je umístěn v samostatné skříni v kapli za nástrojem. Na vzduchovodu je dále regulátor tlaku a měchový tlumič rázů při uzavírání ventilů.

Celý nástroj je krásnou ukázkou řemeslné dovednosti našich předků, přestože je celá mechanika ze dřeva, kůže a papíru, dokázala plně fungovat více než sto let bez závažnější opravy.

Celkový pohled na janovické varhany. Foto: BRT

Dispozice nástroje:

Manuál C-f3:

  1. Principal 8’
  2. Octav 4’
  3. Mixtur IV 22/3
  4. Gemshorn 4’
  5. Salicional 8’
  6. Gamba 8’
  7. Gedekt 8’
  8. Hohlflöte 8’
  9. Bourdon 16’
  10. Oktávová spojka

Pedál C-h:

  1. Violo 16’
  2. Subbas 16’
  3. Octavbas 8’
  4. Oktávová spojka

Pomocná zařízení – spínače kolektivů – pevných kombinací rejstříků:

  • Mezzoforte 5+6+7+12
  • Forte 1+4+5+6+7+12+13
  • Pleno všechny rejstříky kromě 10

 


 (na obsah)